poniedziałek, 27 lutego 2017

Poradź sobie z książką TAG

W zeszłym tygodniu Michał z bloga "Dom Echa/Echo Lodge" rzucił mi książkowe wyzwanie. Osiem losowo wybranych książek, osiem czasowników i osiem odpowiedzi na nietypowe pytania. Dokładna instrukcja na blogu Zielone Wzgórza Ani. Ania Shirley nie bała się wyzwań, zatem i ja ruszam do dzieła:

Elizabeth Gaskell "Panie z Cranford"
Pytanie: Jak zmienić żarówkę ?
Bezokolicznik: odważyć się

Gdyby miały to uczynić panie zamieszkujące Cranford, sprawa byłaby bardzo skomplikowana. Jak bowiem zmienić żarówkę w czasach, gdy dopiero zaczęto pracę nad jej wynalezieniem? Nie wątpliwie zacne niewiasty musiałyby odważyć się i pozwolić na zainstalowanie elektryki. Spodziewam się jednak, że przy pierwszej awarii żarówkowej wyrzuciłyby niewdzięczne urządzenie i wyjęły z szuflady świece, które na wszelki wypadek zostały tam ukryte.


Maria Ewa Letki "Spacer" Pytanie: Jak upiec ciasto?
Bezokolicznik: podpłynąć

Ania mała bohaterka tej uroczej bajeczki na pewno bardzo lubiła pomagać w kuchni. Pewnego dnia, gdy mama byłą zajęta pracą w ogrodzie, postanowiła sama zrobić coś dobrego. Wrzuciła więc do miski kilogram mąki, szklankę cukru, osiem jajek i cztery torebki proszku do pieczenia. Wymieszała wszystko ogromną łyżką i wsadziła do piekarnika. Ciasto rosło, rosło i rosło, aż wylało się z formy, otworzyło drzwi piecyka i bezceremonialnie rozgościło się w kuchni. Ania musiała wejść na najwyższą szafeczkę by uniknąć połknięcia przez ciastowego potwora. Na szczęście wtedy wróciła mama dziewczynki i jak to na mamę przystało w trzy sekundy oceniła sytuację. Wskoczyła w toń ciasta, podpłynęła do piecyka, przekręciła kurek i szybko skierowała się w stronę Ani. Ufff.. udało się. Mama i córka całe oblepione ciastem wydostały się z kuchni. A co zrobiono z ciastem? NA środku miasteczka wybudowano wielki piec, do którego wsadzono ogromną formę z Aniowym ciastem. Była uczta dla wszystkich mieszkańców i od tamtej pory co roku obchodzono Dzień Ciasta. 


Arkady Fiedler "Dziękuję ci kapitanie"
Pytanie: Jak napompować koło?
Bezokolicznik: pienić się

Marynarze na statkach handlowych, którymi pływał Arkady Fiedler w czasie wojny, wykazywali się dużą odwagą i sprytem. W książce nie opisano problemów z nienapompowanym kołem. Wyobrażam sobie jednak, że pewnego spokojnego, słonecznego dnia jeden z marynarzy znalazł w swojej kajucie duże nienapompowane koło. Postanowił zrobić z nim porządek i wykorzystać do wodnego relaksu. Chciał użyć do tego tradycyjnych narzędzi. Jak na złość nigdzie nie mógł ich znaleźć. No cóż, w końcu kto jak kto, ale marynarz siłę w płucach mieć musi. Nabrał więc powietrza i zaczął dmuchać. Napocił się, poczerwieniał, pienił się ze złości, koło nie chciało urosnąć. Zdenerwowany wyrzucił je za burtę i poszedł spać. Dlatego nadal nie wiem jak napompować koło. 


Jan Parandowski "Zegar słoneczny"
Pytanie: Jak dostać piątkę z testu?
Bezokolicznik: gawędzić

Jan Parandowski pięknym, obrazowym językiem opisał swoje dzieciństwo we Lwowie, które przypadło na  początek  XX wieku. W jego wspomnieniach pojawiają się także te dotyczące życia szkolnego. Na tej podstawie mogę stwierdzić, że nie warto gawędzić na lekcjach, tylko grzecznie chłonąć wiedzę. Za to koniecznie jak najwięcej rozmawiać, pytać i obserwować życie i ludzi po szkole. Złączywszy razem te doświadczenia możemy być pewni piątek z testu. 


Lucy Maud Montgomery "Ania z Zielonego Wzgórza"Pytanie: Jak szybko posprzątać pokój? 
Bezokolicznik: potrafić

Widzę tutaj trzy możliwości. Pierwsza: potrafić oprzeć się wszelkim pokusom odciągającym od tego jakże przykrego obowiązku. Druga: za przykładem Ani wyobrazić sobie, że jesteśmy uwięzieni w zamku i tylko posprzątanie jego komnat pozwoli nam na ucieczkę. Trzecia: wyobraźmy sobie, że pokój jest czysty i nic nie róbmy. 


Aileen Orr "Niedźwiedź Wojtek. Niezwykły żołnierz armii Andersa"
Pytanie: Jak schudnąć?
Bezokolicznik: walczyć

Niedźwiedź Wojtek nigdy nie rozważał tego problemu. Owszem można by spróbować walczyć ze sobą i nie jedząc tej czy owej przyjemności. Ale chyba to nie leży w naturze niedźwiadków. Udowodnił to Wojtek. Z resztą chudy niedźwiedź nie pomógłby na wojnie tak, jak pełno kształtny Wojtek. 


Luca Dotti "Audrey w domu"Pytanie: Jak naprawić pralkę?
Bezokolicznik: mieć

Nie wiem. Co zrobiłaby Audrey? Pewnie nie miałaby z tym problemu.  Myślę, że to taki typ kobiety, który może wpaść na pomysł, by ową pralkę zaprowadzić do lekarza. Bo czemu nie?


Monika i Grzegorz Wasowscy "Ostatni naiwni. Leksykon Kabaretu Starszych Panów"Pytanie: Jak mieć więcej czasu na czytanie?
Bezokolicznik: porwać

Oj, to proste. Spodziewam się, że zarówno Pan A jak i Pan B porwaliby po prostu trochę czasu z krainy Stąd i Stamtąd i nie trapiliby się więcej tym problemem.  :)


No to koniec. Wyzwanie przekazuję Bernadce. Być może znajdzie trochę czasu na zabawę?